KURSE

Modada Küçülme

KÜNYE

Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi, Ampirik Kültürel Çalışmalar ve Avrupa Etnolojisi Departmanı
Perşembe - 19:00-21:00 (Türkiye Saati İle)
6 AKTS
14 Hafta: 20.04.2023 - 20.07.2023
Türkçe

DERS HAKKINDA

Ana akım “Hızlı Moda” endüstrisi, emeğin ve doğanın sömürülmesi üzerine kuruludur. Kıyafetlerimizi yapan insanların çoğu temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar maaş almıyor ve moda endüstrisinin körüklediği iklim krizinin etkilerini şimdiden hissediyor. Dünya Bankası'na göre moda endüstrisi, küresel karbon emisyonlarının %10'unu oluşturuyor, bu da tüm uluslararası uçuşlar ve deniz taşımacılığının toplamından daha fazla. Bu tür bir yıkım karşısında birçok alternatif moda kuramı ve akımı geliştirilmektedir. Bunlardan biri Modada Küçülme fikridir. Küçülme teorisinin temelini oluşturan ilkelerin modaya uygulanması, hem çevresel hem de sosyal felaketlerin önlenmesi için birçok düşünür ve aktivist hareket tarafından önerilmektedir.

Bu dersin amacı, “Küresel Moda Tedarik Zincirinin” neden olduğu sosyal ve çevresel zararın nedenlerini ve sonuçlarını istatistik ve haritalara dayalı olarak ortaya koymaktır. Böylece on dört haftalık dersin ilk sekiz haftasında öğrencilerin bilgi ve tutumları dönüşecektir. Takip eden altı hafta boyunca öğrenciler Modada Küçülme için teorik, pratik veya sanatsal önerilerde bulunabilecek veya uygulamalar yapabileceklerdir.


DERS TASLAĞI

Ders taslağı ve müfredatını buradan inceleyebilirsiniz.


İlk ders buluşmasından üç gün önce, 17 Nisan 2023 tarihinde yine ders saatinde gerçekleşecek olan bir hazırlık buluşması olacağını lütfen unutmayın. Bu buluşmada sizlere derslerin gerçekleşeceği platformun nasıl çalıştığını anlatacağız ve teknik destek sunacağız, böylece herkes ilk ders oturumu için teknik olarak hazırlanmış olacak.

 


Bu ders, Ludwig Maximilian University Munich ev sahipliğinde gerçekleşmektedir.