KURSE

Yemek, Kültür, Toplumsal Cinsiyet

KÜNYE

Universität Osnabrück, Institut für Sozialwissenschaften, Institut für Migrationsforschung und Interkulturelle Studien (IMIS) 
Salı 16.00 - 18.00 ( CEST) / 17:00 - 19:00 (UTC+3)
4 AKTS
14 Hafta (05.04.2022 - 05.07.2022)
Türkçe

DERS HAKKINDA

İnsani varoluşun temel unsurlarından mutfak ve yemek, aynı zamanda toplumsal ilişkilerin sınıfsal, bölgesel, kültürel ve toplumsal cinsiyete dayalı katmanlı ayrımlarının ve ortaklıklarının sembolleri ve praksislerinden biridir. Bir araştırmacı için mutfak ve yemeği odağına alan bir sosyal bilim perspektifi göç, mekân, cinsiyet, kültür ve yöntem ile ilgili birçok konuda ufuk açıcı çalışmaları üretmesine imkan verir. Bu ders kapsamında, mutfak ve yemek üzerine sosyal bilimlerin farklı alanlarında üretilen çalışmalar incelenecektir.


Göç, toplumsal cinsiyet, ırk, ulusal ve karşı kültür bağlamında yaşamın ritimlerini oluşturan ritüel değerler ve ritimler matrisinin nasıl okunacağını örneklendireceğiz. Ders, bir mekânsal ilişki olarak Türkçe literatürün içinde, hem Türkçe konuşulan bölgeler hem de diyasporadan başlayarak dünya literatüründe yemek ve tariflerde kristalize olan kültür, dil ve toplumsal cinsiyeti çeşitli biçimlerinde araştırmaya pencere aralamayı hedeflemektedir


DERS TASLAĞI

Ders taslağı ve müfredatını buradan inceleyebilirsiniz.


İlk ders buluşmasından bir hafta önce yine ders saatinde gerçekleşecek olan bir hazırlık buluşması olacağını lütfen unutmayın. Bu buluşmada sizlere derslerin gerçekleşeceği platformun nasıl çalıştığını anlatacağız ve teknik destek sunacağız, böylece herkes ilk ders oturumu için teknik olarak hazırlanmış olacak.


EĞİTMENİN İLE TANIŞNevra Akdemir


Bağımsız araştırmacı. Lisansını Ekonometri, Yüksek Lisansı'nı Kalkınma İktisadı üzerine yaptı; Doktora çalışmasını ise Kent Çalışmaları alanında tamamladı. Taşeronlu Birikim: Tuzla Tersaneler Bölgesinde Enformelleşme isimli bir kitabı olup, emek coğrafyası ve göç üzerine makaleleri bulunmaktadır. Toplumsal cinsiyet, güvencesiz çalışma rejimi, emek, göç ve yemek çalışmaları alanlarının kesişiminde çalışmalarına devam etmektedir.

 


Bu ders, Universität Osnabrück, Institut für Sozialwissenschaften, Institut für Migrationsforschung und Interkulturelle Studien (IMIS) ev sahipliğinde gerçekleşmektedir.